Hudba pěti okruhů

Album pěti skladeb věnovaných pěti tělesným a duševním okruhům, jak o nich uvažuje celostní medicína.

námět

Alena Chládková
hudba

David Rotter

vitráž

Šárka Rotterová

Anotace

Na začátku byl dech. Dech vedl k pohybu, pohyb k tanci. Tanec mě přivedl zpět do hlubin svého těla, k jeho zkoumání, vnímání jako celostního systému, kde jeden orgán reaguje na druhý, kde naše myšlenky a emoce jsou součástí našeho fyzického zdraví a kde se nic neděje bez duševních příčin. Tuto filosofii ve své praxi využívá taneční pohybová terapie a na fyzické úrovni ještě více celostní medicína.

 

Naše orgány jsou jako živé bytosti v našem těle. Každý zajišťuje jinou funkci, každý zodpovídá za část naší osobnosti. S každým můžeme pracovat a pomoci mu, aby svou funkci plnil k našemu prospěchu. Celostní medicína to shrnuje v rámci „pěti funkčních okruhů“, které pro mě představují velmi propracovaný a ucelený systém vědění o lidském těle, mysli i emocích. Je velkým trendem se dnes s jakýmkoli neduhem svěřit do péče lékařů, což nás do jisté míry zbavuje vlastní odpovědnosti za své zdraví, vzdaluje od našeho těla a jeho reakcí na náš životní styl.

 

Na svých tanečních lekcích jsem mnohokrát s těmito tématy pracovala a zkoušela hledat cesty, jak se svým vnitřním prostředím nejsnáze komunikovat. Proto přišel nápad ztvárnit tento vnitřní svět hudbou, která by k němu otevřela cestu…

Alena Chládková

 

S nápadem napsat hudbu k taneční pohybové improvizaci přišla má přítelkyně, tanečnice Alena Chládková. Na své cestě k této nahrávce jsem se seznámil s mnoha zajímavými lidmi a se zajímavým a inspirativním pohledem na zdraví člověka, který Alena již dříve popsala. Pokusil jsem se napsat a nahrát hudbu současnou, hudbu, která neinklinuje k jednomu stylu, ale ani žádný neodmítá, která nemá větší základ v Asii nebo v Evropě. Neupřednostnil jsem žádný hudební nástroj ani jsem se žádnému nevyhýbal, včetně nástrojů elektronických. Je to prostě dnešní emotivní a taneční hudba bez hranic. Ano, hudba bez hranic.

 

Všechny skladby mají jasnou strukturu. V první části se vždy snažím obrátit Váš zrak dovnitř, pak probudit, zvýraznit některé emoce, a pak je rozproudit, vybudit, vygradovat ke katarzi. V závěru se snažím o uklidnění. Snažím se, aby se to, co jste prožili, usadilo ve Vaší duši, ve Vašem těle.

 

Přál bych si, aby hudba na našem cd byla jiskra, která zapálí oheň pohybu a ten pomůže probudit a aktivizovat jednotlivé funkční okruhy. Pět funkčních okruhů – pět skladeb. Každá skladba by ve Vás měla probudit určité emoce a ty by Vás zase měly přivést k určitým pohybům, které budou aktivovat ten který funkční okruh. Taková je myšlenka našeho cd.

 

Vybrat tu správnou skladbu Vám pomůže text, který k jednotlivým okruhům napsal MVDr. Jiří Bednář, přední český lékař praktikující celostní medicínu. A jak začít, Vám zase ukáže krátký vhled tanečnice Aleny Chládkové. A pak už jen vyzvěte Vaše tělo k pohybu, k tanci, ke zdraví.

 

P.S. A když zrovna nebudete moci při poslechu tancovat, tak se snažte „jen“ být, na nic nemyslet a nechejte na sebe hudbu působit. Věřím, že i tak vzbudí ty správné emoce a silně na Vás zapůsobí.

David Rotter

Objednávka

Album Hudba pěti okruhů si můžete zakoupit jako CD za 280 Kč nebo v digitální podobě (mp3 nebo flac) za 280 Kč nebo jako sadu MP3 plus CD za 330 Kč. Poštovné je 50 Kč.

Alena Chládková

Tanečnice a lektorka, absolventka výcviku taneční pohybové terapie, členka České asociace tanečně-pohybové terapie. Od roku 2008 vede pravidelné taneční kurzy v Brně a workshopy v rámci celé ČR. Vyučovala také na Slovensku a ve Španělsku. Africkému tanci, taneční terapii, primitivní expresi a taneční improvizaci se věnovala a nadále věnuje během svých cest do Španělska, Francie, Západní Afriky a na Kubu. Několik let je organizátorkou akreditovaných tanečních a terapeutických seminářů pod vedením předních lektorů a organizuje také roční kurz Kreativní terapeutický tanec.

 

Na nahrávce se podíleli

Pavlína Švestková – sólový hlas
Petr Hojač – trumpeta
Olšanský pěvecký sbor Florián
ostatní nástroje David Rotter

Foto: Alena Chládková
Grafické zpracování CD: Martin Sausage Dohnal

© David Rotter